x

refakatçi

refakatçi Hizmeti    konusunda deneyimli ve güvenilir   bay veya bayan personel tarafından yapılmaktadır.Hastanede refakatçi veya evde refakatçi olmak üzere sınıflandırılabilir. Hastane ortamında sabahtan akşama , geceden sabaha veya 24 saat esasına göre bu hizmet yapılmaktadır.

Refakatçi  REFAKATÇİ hasta refakat 300x169
                   refakatçi hizmeti

Yapıldığı yere göre isimlendirmek mümkün olmaktadır. refakatçi genelde evde veya hastanede aynı hizmeti yapmaktadır. Ev ortamında   hemşirenin yaptığı tıbbı müdahaleler dışında Hasta Bakıcı hizmeti ile ilgili her türlü hizmeti evde yatılı bakıcı veya evde Yatalak Hasta Bakımı gibi isim altında yapmaktadır.

Yatalak Hasta Bakımı  REFAKATÇİ hasta bak  m   300x169
              Evde  Yatalak Hasta Bakımı

Evde yapılan hizmetin içerisinde hasta bakımının yanında ev hizmetlerine yardım , yemeklerin hazırlanması gibi yardımcı hizmetler de bulunmaktadır.Hastanede ise sadece hastanın bakımı  ,ilaç takibi ve doktorun verdiği talimatlar ile hastanın istekleri yerine getirilmektedir.

Türkiye’de hastane ortamında yardımcı personelin dinleneceği yatak sadece özel odalarda bulunmaktadır. Genel odalarda böyle bir imkan bulunmamaktadır. Hastanelerde gerek acil servislerde  gerekse genel odalarda böyle bir imkan pek düşünülmemiştir. Sadece hasta yatakları mevcuttur. Dolayısıyla hastanın yanında olabilecek kişilerin dinlenmek veya uyumak gibi bir hakkı olduğu düşünülmemiştir.

Bazı hastanelerimizde  hasta yanında bulunan hiç bir kimseye ücretli dahi olsa hastane yemeği verilmemektedir. Personel hastayı bırakıp kantin veya başka bir birime giderek karnını doyurmak için çaba sarf edecektir.

Ev ortamında yardımcı personelin dinlenmesi için imkan olacaktır. en azından evin bir köşesinde veya hastanın yanında veya ayrı bir odada dinlenme veya uyuma fırsatı olacaktır.

Yukarıda arz edilen aksaklıklar ülkemizde çözülmesi halinde  hastalarımızda hastalarımızın yakınları da rahat edecek ve daha verimli bir ,iş ortamı  sağlanmış olacaktır.

Özel hastanelerde bu eksiklikler giderilmeye çalışılmış olsa bile ekonomik olarak normal bir memur veya kişinin ödeyebileceği kadar düşük değildir.

İşte Ülkemizde sağlık ve sağlık personeline verilen kıymet ve diğer hususlar göz önüne alınacak olursa  ekonomik anlamda normal gelir seviyesindeki insanlar rahat bir sağlık hizmeti alamayacaktır. Sağlık hizmetinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmış olsa bile fiyatların fazlalığı kişileri korkutmaktadır.

Gelir seviyesinin yükselmesi  direk olarak harcamaları daha da artıracaktır. Sağlık harcamaları  birinci öncelikle olmalıdır . İnsan sağlığı her şeyin  üzerindedir.

 

 

Yorum yaz